HALLGATTASSÉK MEG A MÁSIK FÉL IS – AVAGY GONDOLATOK EGY FACEBOOK-POSZT MARGÓJÁRA

Magyarországon évente mintegy 400 ezer Egység vért gyűjtünk a betegek transzfúziós ellátásának érdekében. Ezt a mennyiséget az a 250-260 ezer önkéntes véradó biztosítja számunkra, akik felelősséget éreznek a vérre szoruló embertársaik iránt, és nemes adományukkal járulnak hozzá életben maradásukhoz.

A folyamatos ellátás biztosításához minden nap szükség van véradóink segítségére, ezért minden lehető módon megpróbáljuk őket megszólítani és véradásra buzdítani.

 

Az elmúlt napokban egy három gyermekes édesanya véradással kapcsolatos - érzelmeket kavaró - posztja jelent meg a népszerű közösségi oldalon.

Rendkívül sajnálatosnak tartjuk, hogy a véradásra való felhívásunkra megjelenő házaspár kellemetlen tapasztalatokkal távozott, és a véradásra vonatkozó előírások alkalmazásával kapcsolatban a nagy nyilvánosság számára alkotott véleményével kétséget ébreszthet jelenlegi és potenciális véradóinkban.

Ezt a kétséget szeretnénk eloszlatni a véradó azonosításának kötelezettségét előíró jogszabály rendelkezéseinek közzétételével.

Hazánkban a véradásra jelentkező személyek megfelelő azonosítását az emberi vér és vérkomponensek gyűjtésére, vizsgálatára, feldolgozására, tárolására és elosztására vonatkozó minőségi és biztonsági előírásokról, valamint ezek egyes technikai követelményeiről rendelkező 3/2005. (II. 10.) EüM rendelet írja elő.

A jogszabály úgy rendelkezik, hogy véradás előtt, a véradásra jelentkező személyazonosságát fényképes igazolvány alapján kell megállapítani, és valamennyi véradás alkalmával szolgáltatniuk kell a következő adatokat: a donor családi és utóneve, sszonyoknál leánykori név, a születési hely és idő, az anya leánykori családi és utóneve, a lakóhely (ennek hiányában a tartózkodási hely), magyar állampolgárok esetében a társadalombiztosítási azonosító jel, nem magyar állampolgárok esetében az ezzel egyenértékű, egészségbiztosítási jogviszonyt igazoló irat.

A jogszabállyal összhangban az OVSz belső szabályozása alapján a személyi adatok szolgáltatásához a véradó felvételét végző dolgozó személyazonosító igazolványt vagy útlevelet vagy vezetői engedélyt vagy diákigazolványt vagy fegyveres testületek azonosító igazolványát, valamint a lakcímet igazoló hatósági igazolványt fogadhatja el.

Ezeknek az adatoknak az igazolása pedig csak az eredeti dokumentumokkal lehetséges.

A vérrel és vérkészítménnyel való gyógyítás a gyógyászati beavatkozások közül a legkockázatosabb, ezért a jogszabályi előírások maradéktalan betartása és betartatása a betegellátás biztonsága érdekében kiemelt fontossággal bír. A testi és lelki egészséghez való alaptörvényi jog egyben kiemelt védelmet is biztosít minden magyar állampolgárnak, amely a laikusok számára esetenként bürokratikusnak tűnő előírások alkalmazását is megkívánja.

Ezek az előírások a gyógyulásra váró betegek védelmét szolgálják, ezért joggal várható el minden véradó részéről a megértés és együttműködés.

A posztot készítő édesanya adatfelvételénél nem voltunk jelen, az azonban leírásából kiderült, hogy a véradásra jelentkező édesanya nem tudott lakcímet igazoló eredeti okmányt bemutatni, ezért nem adhatott vért. Munkatársunk a szakmai felettesének jelezte a problémát, de a cogens szabályok nem engednek eltérést. Ez a tény azonban nem jogosítja fel a leendő véradót dolgozóink szabálykövető magatartását becsmérlő és lekezelő minősítésére.

Az eset tanulságait azonban le kellett vonnunk: plakátjainkon, tájékoztatóinkon minden esetben felhívjuk a figyelmet, hogy a véradásra jelentkezők megfelelő okmányokkal jelentkezzenek, de a hasonló esetek megelőzése érdekében intézkedtünk, hogy kollégáink a jövőben telefonos behívások során is hívják fel a figyelmet a véradáshoz szükséges személyazonosságot igazoló dokumentumok szükségességére.

Őszintén reméljük, hogy a vérellátási tevékenységet érintő egyoldalú megítélést ellensúlyozni tudjuk a tények és körülmények helyes értelmezésével.

Bízunk abban, hogy a véradásra jelentkező édesanya is megérti azokat az előírásokat és orvosszakmai indokokat, amelyek a betegellátás érdekeit szolgálják.

 

Végezetül, kiemelten kérünk mindenkit arra, akivel nem megfelelően kommunikáltak, vagy sérelem ért az önkéntes véradás során, elsőként az OVSZ vezetősége felé jelezze problémáját az ovsz@ovsz.hu címen, mert a közösségi média használata során, még a legjobb szándék ellenére is, egy ilyen ügy, olyan vihart tud generálni, amely a véradóink elbizonytalanítását okozhatja, ezáltal a vérre, vérkészítményre szoruló betegek ellátását veszélyezteti.

Országos Vérellátó Szolgálat