Jelenleg összesen több mint 42 millió segíteni vágyó ember alkotja a Föld különböző országaiból az önkéntes őssejtdonorok táborát, ebből a magyar donorok alig 7000-en vannak. Pedig minél több egészséges, önkéntes, őssejtet adni kész donor érhető el az idegen donoros transzplantációra szoruló betegek részére, annál nagyobb az esély, hogy megtalálható köztük az az egyetlen, akivel fennáll a szükséges szöveti/genetikai egyezés.
Ahhoz, hogy a magyar betegek jelentősen nagyobb arányban kapjanak esélyt arra, hogy magyar donoruk legyen, ennél lényegesen több őssejtdonorra lenne szükség!
Ezért tartjuk fontosnak, hogy minél több önzetlen, segítséget nyújtani akaró emberhez eljusson az információ arról, hogy hogyan tud jelentkezni őssejtdonornak, és ezzel hogyan tud segíteni betegeknek.
Ha Önben is felmerült, hogy szeretne csatlakozni, az alábbi linkre kattintva további információhoz juthat: BŐVEBBEN
Miért fontosak a vérképzőszervi őssejtek?
- A vérképző őssejtekből (más néven hemopoetikus őssejtek) alakulnak ki a különböző funkciójú véralkotó sejtek, mint pl. a vörösvérsejtek, fehérvérsejtek, trombociták.
- A csontvelőben termelődnek és ott raktározódnak. Alapállapotban elenyésző számban megtalálhatók a véráramban is. Különleges tulajdonságuk, hogy nem vesztették el osztódási és továbbfejlődési képességüket.
- Óriási potenciál van bennük, mert alkalmasak sejtpótlásra és szövetregenerációra.
Ennélfogva felhasználhatók bizonyos kórképek, akár súlyos betegségek gyógyításában is, mint pl. a leukémia és egyéb vérképzőszervi rendellenességek esetében.
A vérképzőszervi őssejtek ilyen célú felhasználása régóta alkalmazott terápiás módszer az őssejt transzplantációban.
Bár javarészt a csontvelőben találhatók és onnan közvetlenül kinyerhetők, de arra is lehetőség van, hogy az őssejteket egy előzetes kezelést követően (mobilizálás) a perifériás vérből szűrjék ki, műtéti beavatkozás nélkül.
Ki jelentkezhet őssejtdonornak?
- aki egészséges és véradásra alkalmas
- aki 18-45 éves kor között van
- aki rendelkezik a megfelelő okmányokkal (személyi igazolvány, taj kártya, lakcímkártya)
- aki nyilatkozatával vállalja, hogy kiválasztása esetén őssejtet (csontvelőt vagy perifériás vér őssejtet) ad a világ bármelyik táján élő, rászoruló beteg számára, nemre, vallásra, nemzetiségre való tekintet nélkül
Mi a menete? Hogy jelentkezhet őssejtdonornak?
1. JELENTKEZÉS: Az őssejtdonornak történő regisztrálás első lépése egy sikeres véradás ( 450ml ). Honlapunkon keresse meg az Önnek megfelelő véradási helyszínt és foglaljon időpontot.
2. VÉRADÁS: Előzetes belgyógyászati (általános egészségi állapot felmérése, vérnyomásmérés) és laboratóriumi vizsgálaton (hemoglobinszintmérésen) kell részt vennie annak érdekében, hogy időben kiszűrjék a donációt esetlegesen kizáró tényezőket, egyúttal megtapasztalhatja, hogy a véradás milyen hatással van szervezetére.
A véradáskor egyeztessen időpontot a HLA tipizálás elvégzéséhez!
3. MINTAVÉTEL: HLA tipizáláshoz (1 kémcsőnyi, 6 ml)
4. NYILATKOZAT ALÁÍRÁSA: A mintavétel alkalmával aláírt Nyilatkozatban eldöntheti, hogy kiválasztása esetén az őssejtadás melyik formáját vállalja. Nyilatkozatát bármikor, minden indoklás és következmény nélkül visszavonhatja.
Amennyiben Ön az előzetes vizsgálatok alapján alkalmas őssejtdonornak, és aláírta az ehhez szükséges Nyilatkozatot, a HLA vizsgálatok elkészültekor adatai bekerülnek a Magyar Őssejtdonor Regiszter adatbázisába, és ezután a Nemzetközi Őssejtdonor Regiszterbe is. A Regisztert az Országos Vérellátó Szolgálat működteti, és az adatvédelmi törvénynek megfelelő módon, saját adatbázisában tartja nyilván az őssejtdonorokat. Az őssejtdonor 60 éves koráig aktív és választható a regiszterben, de ezután is kiemelten fontos a segítsége a vérlemezke-pótlásra szoruló, magas rizikójú hematológiai betegek részére.
2025. 01. 23.