Fogalomtár

  • Vese transzplantációs várólista: a szervátültetésre, ezen belül kifejezetten a veseátültetésre váró betegek nyilvántartása nem tekinthető hagyományos várólistának, mivel ebben az adatbázisban a betegeknek előre meghatározott sorrendje nincs.
    Minden egyes riadóban a cadaver donor egyedi tulajdonságai, elsősorban vércsoportja és immunológiai tulajdonságai, úgynevezett szövettípusa lesz a meghatározó, amelynek megfelelően az egyezés mértéke szerint rendeződnek sorba a betegek. A sorrend minden alkalommal újonnan rendeződik, azt az előző események nem befolyásolják.
    A várólistán eltöltött idő plusz pontokkal jár ugyan, de ez csak mérsékelten módosíthatja a sorrendet a régebben váró javára (részletesebb leírás az OVSZ honlapján).

  • Egyedi azonosító: arra szolgál, hogy az OVSZ honlapján ellenőrizhesse, várólistán van-e. A listán elfoglalt hely semmilyen sorrendiségre nem utal.

  • Transzplantáció: A szervátültetés másik személyből vagy cadaverből származó, speciális funkcióval rendelkező szerv vagy szervrészlet felhasználását jelenti a befogadó szervezet valamelyik véglegesen károsodott szervének és funkciójának pótlására.

  • Dialízis: a vese működését pótló gépi kezelés.

  • Szövet: az emberi test bármely része, ide nem értve a spermiumot és a petesejtet, az embriót és a magzatot, a vért és a véralkotórészeket.

  • Szerv: az emberi test olyan része, amely szövetek meghatározott szerkezetű egysége, és amelyet - egészben történő eltávolítása esetén - a szervezet nem képes regenerálni.

  • Szerv- és szövetátültetés: szerv és szövet eltávolítása emberi testből, valamint annak más élő személy testébe történő beültetése.

  • Recipiens: az a személy, akinek testébe más személyből eltávolított szervet, illetve szövetet ültetnek át gyógykezelés céljából. (receptio = befogadás).

  • Donor: az a személy, aki szervet, szövetet adományoz más személybe való átültetés céljából, illetve akinek testéből halála után szervet vagy szövetet távolítanak el más személy testébe történő átültetés céljából. (donatio = adományozás).

  • Élő donor: az az élő személy, aki szervet, szövetet adományoz más személybe való átültetés céljából. Szervet cselekvőképes személy abban az esetben adományozhat, ha a donor a recipiens egyeneságbeli rokona, egyeneságbeli rokonának testvére, testvére, testvérének egyeneságbeli rokona. Ha a donor és recipiens között szoros érzelmi kapcsolat áll fenn, és az adományozó ellenérték nélkül, valamint kényszertől, fenyegetéstől és megtévesztéstől mentesen adományoz, akkor az intézmény etikai bizottsága hozzájárulhat a szervkivételhez. A donor beleegyezését közokiratba kell foglalni.

  • Agyhalál: az agy - beleértve az agytörzset is - működésének teljes és visszafordíthatatlan megszűnése. Azonos az egyén halálával hagyományos, köznapi értelemben véve.

  • HLA (human leukocyte antigén): Fehérjék, amelyek a sejtek felületén elhelyezkedve segítik az immunrendszert a testazonos és testidegen sejtek azonosításában.

  • HLA tipizálás: A HLA típusok azonosítása a sejtfelszínen kimutatható antigének azonosításával (szerológiai módszer), vagy a génszintű vizsgálattal (molekuláris módszer Az utóbbi technika segítségével allélszintű meghatározás válik lehetővé. A szövet- és szervátültetéshez vizsgált lókuszok: HLA-A, HLA-B, HLA-C, HLA-DR ÉS HLA-DQ típusokat.

  • PRA ( panel reaktív antitest): százalékos arányban mutatja, milyen arányban hordoz HLA- ellenes antitestet a vizsgált személy. A kimutatás során ismert HLA antigéneket hordozó panel személyek limfocitával reagáltatják a beteg savóját. Pontosabb transzplantációs előrejelzést tesz lehetővé, ha nemcsak a százalékos arány kerül meghatározásra, hanem azok a specifikus antigének is, amellyel szemben a beteg antitestet termel.

  • HLA keresztpróba: a donor sejtjeinek és a recipiens savójának kompatibilitási próbája a szervátültetést megelőzően.

  • CMV (citomegalovirus): a transzplantált betegeknél nagyon gyakran előforduló vírusfertőzés, ami a tüdőt, de más szerveket is érinthet, a herpes családjába tartozik.