„Miért nem lehet irányítottan, egy kiválasztott személy számára jelentkezni őssejtdonornak?”
Mert annak az esélye, hogy két személy véletlenszerűen, immunológiailag a transzplantációhoz szükséges mértékben egyezik, nagyon kicsi. Viszont minden jelentkező növeli annak az esélyét, hogy gyorsabban találjunk megfelelő donort lehetőség szerint az összes betegnek.
„Már évekkel ezelőtt regisztráltam őssejtdonornak. Miért nem hívták még be eddig sohasem?”
Annak az esélye, hogy két személy immunológiailag, a transzplantációhoz szükséges mértékben egyezik, sajnos nagyon kicsi.
A választás szempontjai közül a legfontosabb, hogy a HLA (Humán Leukocita Antigén) egyezés mértéke donor és beteg között a lehető legnagyobb legyen.
A legalkalmasabb donor a HLA-ban egyező testvér, de általában csak a betegek egyharmadának áll rendelkezésére ilyen megfelelő családtag.
A betegek többségének gyógyulása érdekében ezért nem rokon (idegen) donort kell keresni az önkéntes donor regiszterekben, világszerte.
A véletlenszerű egyezés csekély valószínűsége miatt a közel 42 milliós nemzetközi donorállományból is csak a rászoruló betegek 60-70%-ának sikerül megfelelő donort találni. Ez lehet az oka, hogy még nem kerültél kiválasztásra.
Azonban minden egyes jelentkező növeli annak esélyét, hogy gyorsabban találjunk megfelelő donort az összes őssejt transzplantációra várakozó betegnek!
Tudja miért fontos a HLA meghatározása a vérképzőszervi őssejt-transzplantáció előtt?
A Humán Leukocyta Antigének (HLA) a szervezet sejtmaggal rendelkező sejtjein levő antigének, amelyek az immunrendszer működésében játszanak szerepet. Az immunrendszer a segítségükkel képes felismerni a szervezetbe került fehérjéket és eldönteni azokról, hogy azok a szervezet sajátjai, vagy idegenek-e, amelyekkel szemben a szervezetet meg kell védeni.
Ahhoz, hogy a vérképző őssejt átültetése sikeres legyen, a beteg immunrendszerének el kell fogadnia a szervezetbe került donorsejteket. Ez úgy érhető el, ha az adományozott sejteken levő HLA antigének megegyeznek a beteg sejtjein levő antigénekkel, vagy ahhoz nagyon hasonlóak. Ellenkező esetben az átültetés nem lesz sikeres, mert a beteg immunrendszere megtámadhatja az átültetett sejteket.
Minden egyén a HLA antigének egy meghatározott kombinációját örökli. A HLA tipizálás azonosítja, hogy a fontosabb HLA antigének közül melyek génjeit örökölte a vizsgált személy (mind a donor, mind a beteg) és így lehet kiválasztani a betegnek legmegfelelőbb - HLA egyező - donort.
„Ha jelentkezem őssejtdonornak, akkor egyből gyűjtenek tőlem őssejteket?”
Nem, a jelentkezést követően csak az őssejtdonorok adatbázisába kerülnek be a jelentkezők.
A regiszterbe kerülést megelőzően egy kémcsőnyi vérmintából megtörténik a HLA (szövettípus) meghatározása.
Ha egy transzplantációra váró betegnek és egy regisztrált őssejtdonornak a szövettípusát egyezőnek mutatja az adatbázis, abban az esetben is először csak egy megerősítő HLA vizsgálatra hívjuk be a donort.
Amennyiben a megerősítő tipizálás eredménye is megfelelő és a kötelező teljes körű orvosi kivizsgálás során is minden rendben van - a donor és a beteg érdekeit is figyelembe véve - akkor történhet meg maga az őssejt-donáció.
Ha Önben is felmerült, hogy csatlakozzon az önkéntes őssejtdonorok táborához, és szeretne többet megtudni a témáról, további információkat talál honlapunkon:
Őssejtdonoroknak szóló információk
Általános információk az őssejt-donációval kapcsolatban
2025. 01. 23.