2009. november 23.
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Érthetően a szervdonációért
Várkonyi Andrea újra az egészségügyben
A TV2 híradósa az Érthetően Az Egészségért Alapítvány nagyköveteként
segíti a szervdonáció ügyét
Az Érthetően Az Egészségért Alapítvány a közelmúltban alakult, azzal a céllal, hogy az egészségügyben tapasztalható információs hiányosságokat felismerve javítson az orvosok és a betegek közötti kommunikáción, valamint bővítse ismereteiket. Az alapítvány nagykövete Várkonyi Andrea, a Tények műsorvezetője, aki eredeti végzettségét tekintve orvos. „Az elmúlt években rendszeresen részt vettem egészségügyi kezdeményezésekben, és úgy döntöttem, hogy állandó szerepet vállalva az alapítvány munkájában, a jövőben folyamatosan részt kívánok venni az egészségügyi kommunikáció fejlesztésében, az emberek segítésében. Nagyon sokan keresnek meg különböző egészségügyi témakörökben, úgy éreztem az Érthetően az Egészségért Alapítvány céljai olyan fontosak és oly sok embert érintenek, hogy örömmel mondtam igent, megtisztelő felkérésükre” – mondta a híradós. „Az alapítvány azért csatlakozott a donációs szervezetek ismeretterjesztő munkájához, hogy segítse a szervadományozással kapcsolatos félreértések tisztázását és bemutassa a szervadományozás jelentőségét, ugyanis a szerv nemzeti kincs, amely életet menthet” – tette hozzá a műsorvezető. Az együttműködés hivatalos bejelentésére 2009. november 23-án, az Érthetően Az Egészségért Alapítvány programindító sajtótájékoztatóján kerül sor.
Dr. Várkonyi Andrea alapítványi szerepvállalásáról elmondta: „Általános orvosként végeztem a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán, és az Érthetően Az Egészségért Alapítvány mint orvost és híradóst keresett meg, hogy az alapítvány nagyköveteként közösen segíthessük az egészségügyi dolgozók és a laikusok egymás közti kommunikációját, az orvosok munkáját, a betegek tájékoztatását. Munkám során számos olyan problémával találkoztam, amely anyaként, nőként és orvosként is egyaránt megérintett és az egészségügy és a laikusok közötti hibás kommunikációra hívta fel a figyelmemet.”
„Híradós műsorvezetőként részt vettem a Laráról, a fél évig műszívvel élő, majd sikeres szívátültetésen átesett kislányról szóló híradások elkészítésében, amely az elmúlt időszakban nagy nyilvánosságot kapott. Ismertségem miatt sok közvetlen megkeresést is kapok kétségbeesett hozzátartozóktól vagy egészségügyi szakemberektől, amelyekből kiderült számomra, hogy még most is nagyon sok nyitott kérdés van a szervátültetések és szervadományozások körül. Egészségügyi kommunikációval foglalkozó kollégáimmal a hazai donáció körülményeiről beszélgetve arra jutottunk, hogy még mi, szakemberek sem tudunk eleget a szervdonációról, ezért ajánlottuk föl segítségünket a donációs szervezetek számára, hogy saját felületeinkkel részt vehessünk a laikusok és a szakemberek számára egyaránt hasznos információk továbbításában. Az Érthetően Az Egészségért Alapítvány munkatársaiként hiszünk a szavak erejében, avagy: szóval gyógyítunk” – nyilatkozta a szervdonációban való részvétel hátteréről a nagykövet.
Kovács Péter, az alapítvány szóvivője elmondta: „Az alapítvány fórumot kíván biztosítani a szakma számára, hogy elmondhassák az aktualitásokat és megoldási javaslatokat a donációs helyzet javítására. Ehhez fölajánlottuk sajtótájékoztató szervezését, valamint saját tulajdonú kommunikációs csatornáinkat: felnőtt és gyerek háziorvosi rendelőkben elhelyezett információs tábláinkon, szórólapokon egy hónapos kampány lebonyolítását, melynek központi témája a donáció weboldalunkon az orvosok és egészségügyi dolgozók részére információk közlését; interjúk készítését. ”
„Azzal a céllal ajánlottuk föl az alapítvány jelenleg rendelkezésre álló eszközeit és szerepvállalásomat a szervdonáció ügyének, hogy tudatosítsuk a közvéleményben: mindannyian érintettek vagyunk! Bárki kerülhet bármelyik oldalra: válhat belőle donor, vagy szervre váró beteg is. Így mindenkinek érdeke, hogy a rászorulók hozzájuthassanak a szükséges szervhez, amihez fontos lépcsőfok, hogy minden létező potenciális donort jelentsenek” – összegezte Dr. Várkonyi Andrea.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint több mint kétszer annyi beteg kerül fel transzplantációs várólistára egy év során, mint ahány beteg lekerül ezen listákról, sikeres szervátültetést követően. A donor- és szervhiány súlyos világméretű problémája Magyarországot is sújtja. Míg nyugaton Spanyolország vezet a donációs aktivitásban, nálunk viszonylag gyenge az adakozási hajlandóság és kevesen vannak a várólistán is. Magyarország a donáció tekintetében az Európai Unió adatai szerint a 16. helyen áll 26 adatközlő ország között az egy millió lakosra számított szervdonációk száma tekintetében.
További információ:
Érthetően Az Egészségért Alapítvány
Varga-Tarr Sándor
kommunikációs vezető
06 20 / 496-96-81
E-mail: varga-tarr.sandor@erthetoen.hu